Brzina linux terminala
Koji je terminal program koristite? Siguran sam da imate svog favorita. A sada evo i benchmarka svih popularnijih terminala u linuxu. (ukljucen je i comand prompt iz windowsa radi testa). Vise o samom testu u clanku ovde, a za grafikon kliknite ovde. Za kraj informacija o najbrzem (po testu), a to je Gnome-terminal ;) Sledeci naravno odlican Konsole. Ono sto autor nikako ne preporucuje je koriscenje xterm-a jer je uzasno spor.
Prostote u Linuxu :)
Ne misli se na proste algoritme vec na prostakluke u sors kodu kernela. U zanimljovm clanku mozemo videti broj "prostota" u sors kodu linuxovog jezgra :) Zanimljiva statistika nema sta, a iz svega navedenog se vidi da je "shit" u porastu sa otprilike 100 pojava, tu je naravno i fuck sa 70-ak pojava :) Sledi grafikon sa istoimenog sajta ( http://www.vidarholen.net )
Kernel 2.6.22
Izasao je dugo ocekivani linux kernel 2.6.22. Pregrst novosti, pre svega totalno novi WIFI i Firewire stackovi. Vise detalja u VEOMA detaljnom opisu svake novosti ovde. Za download naravno www.kernel.org ili kod lokalnog ogledalceta :) (mirrora).
Fedora 7
31 maja svetlost dana ugledala je nova verzija popularne Fedore. Pored mnogih novih stvarina tehnickom polju, ova verzija donosi novost u imenu. Fedora Core je sada samo "Fedora", sto simbolizuje spajanje dva poola - Core i Extras u jedan pool. Od drugih novosti tu su Gnome-om 2.18 i KDE-om 3.5.6, a akcenat je stavljen na alate za lakse pravljenje off-spinova Fedore (modifikacija). Takodje tu je i potpuno novi i atraktivni graficki identitet. Vise informacija i download :
Zacudjujuce povecanje internet pristupa sa linux klijenata
Po istrazivanju firme Net Applications, broj linux klijenata na internetu se za samo dva protekla meseca gotovo duplirao. Sta je razlog ovom naglom povecanju za sada se ne navodi, no sve veca popularnost linuxa na desktopu i masovni prelazak sa windows platforme ucinio je svoje. Nadam se da ce se ovaj trend nastaviti. Vise ovde
Linux Kernel 2.6.21
Izasao je novi kernel. Glavna novina ovog kernela je u scheduler-u koji sada moze biti tickless ... Takodje tu su razna poboljsanja u KVM-u (virtuelna masina) i VMI-u (Virtual machine interface) .. Pored naravno pregrst ispravki i novih drajvera. U svakom slucaju vredi upgrejdovati. Vise informacija kao i uvek www.kernel.org ... a detaljan spisak novina u 2.6.21 mozete videti ovde.
OLPC - One Laptop Per Child
Verovatno je vecina cula za projekat OLPC - One Laptop Per Child, gde bi vlade zemalja u razvoju kupile velike kolicine laptop-ova namenjenih deci a ceo laptop ne bi smeo da kosta vise od 100 dolara .... Projekat ide u smeru potpune realizacije i do sada je naruceno vise miliona primeraka.... Necu sada da pricam vise o projektu (koga interesuje projekat neka pogleda recimo http://en.wikipedia.org/wiki/Olpc .. Ono sto je meni interesantno je da je za OS odabran Linux (i to Fedora!) na kome se vrte aplikacije namenjena deci... Najbolje je sto .iso image ovog OS-a moze da se skine... I naravno pohitao sam da vidim kako to izgleda..i moram reci da sam odusevljen... Tako dobar i intuitivan interfejs odavno NISAM VIDEO.... Onako bas je sve na svom mestu.. da ne pisem sada kilometarske hvalospeve ili detalje.. za one koje interesuje iso image mogu da skinu sa adrese:
http://olpc.download.redhat.com/olpc/stre......
Dakle sta se nalazi u paketu.... Tu je program za crtanje, kalkulator, web browser, notepad, write, rss reader, razne igrice i sl programi. Kada dete pozeli da nauci i nesto vise tu se nalazi i klasican GNOME desktop. Zanimljivo mi je da autori nisu pokusali da sakrij LINUX pa se linux struktura vidi na sve strane... Sve deluje kao neka aplikacija za linux, sto podrzavam jer ce dete koje nauci osnove moci odmah da krene da radi u linuxu. Mnogo je dobro reseno prelazenje iz programa u program... Ako mis dovedete u bilo koji ugao pojavi se okvir u kome mozete switchovati programe i pokretati druge aplikacije!!!... Za sada jedino mana je sto nisam nasao SHUT DOWN sugme. ali posto je ovo LIVE CD ;) nikakve state... naravno u pitanju je BETA verzija za developere.. ali OS obecava... ne znam kako ce da izgleda finalna verzija.. no opet kazem, odusevljen sam!!!....
Debian GNU/Linux 4.0 "Etch" Izasao!
Na ovo smo cekali citavih 21 mesec. Izasao je dugo ocekivani "etch". Kao i uvek razlog za ovakvo kasnjenje se pripisuje temeljnosti Debianovih developera, a da to nije uzaludno vidi se upravo iz cinjenice da se gomile drugih distribucija zasnivaju na Debianu i njegovoj stabilnosti. Novosti koje donosi ova verzija su mnogobrojne pa cemo prikazati samo najbitnije. Uz novi totalno integrisani proces instalacije sa podrskom za 58 jezika!! a tu je i podrska za kriptovane particije. Takodje od bitnih novosti se navodi i poboljsan sistem instalacije i odrzavanja paketa koji sada podrzava verifikaciju paketa sa zeljenih mirrora. Ukupno je podrzano 11 arhitektura i one su: Sun SPARC (sparc), HP Alpha (alpha), Motorola/IBM PowerPC (powerpc), Intel IA-32 (i386) and IA-64 (ia64), HP PA-RISC (hppa), MIPS (mips, mipsel), ARM (arm), IBM S/390 (s390) i nova pocevsi sa ovom verzijom – AMD64 i Intel EM64T (amd64). Vise informacija ovde. Za download pogledati neki od mirrora ovde.
Vrlo ranljivi linux (Damn Vunerable Linux)
U pitanju je vrlo zanimljiva linux distribucija cija je namena ucenje o bezbednosti linux sistema i njegovih pratecih komponenti (Apache/php/shell, razne biblioteke i sl.) Autori su u ovu distribuciju nagurali sve moguce programe koji sadrze rupe koje se lako iskoriscavaju. Naravno ceo smisao ovakve distribucije je ucenje, pa uz njega dolaze i obimne lekcije, krekovi i ekslpoiti koji korisnike uce kako NE TREBA postavljati zastitu i sta TREBA uraditi da sistem ne bi bio kompromitovan. Ideja je izgleda dosta popularna, jer kako kazu autori sajt im je zbog interesovanja bio nedostpuan par dana :) Distribucija je realizaovana kao LIVE CD i zasnovana je na popularnom Damn Small Linuxu. Vise informacija i download ovde.
Dell najavio preinstalirani linux
Dell jedan od najvecih proizvodjaca PC konfiguracija posle uspesnog prikupljanja povratnih informacija sa novo otvorenog IdeaStorm foruma, najavio je da ce da slusa korisnike te da ce od sada u ponudi biti i racunar sa preinstaliran Novell linuxom kao izbor Operativnog Sistema. Izbor Novell linux distribucija nece biti jedini jer je Dell obecao saradnju i sa ostalim distribucijama. Vise u najavi na ovom linku.
Osnovana Linux Fondacija
OSDL (Open Source Development Labs) fondacija se spojila sa Free Standards Group (FSG) fondacijom i zajedno kreirali Linux Fondaciju. Cilj fondacije je da popularise sam linux i njegove primene, zatim promovisanje LSB (Linux Standard Base) standarda koji bi omogucio medjusobnu kompatibilnost raznih linux verzija i uopste borba protiv konkurencija (citaj Mircosofta). Clanovi fondacije su skoro svi dosadasnji clanovi OSDL fonadacije, velike kompanije kao IBM i HP, a suska se da je i Oracle clan nove fondacije. Vise na linku ovde.
XFce 4.4
Posle vise od 2 godina razvoja pred nama je dugo ocekivano graficko okruzenje XFce 4.4. Xfce, u pocetku zamisljen kao light graficko okruzenje koje podseca na CDE, u medjuvremenu je evoluirao u kompletan graficki desktop sistem, a zanimljivo je da se nije usporio, pa i dan danas predstavlja ultra brzo okruzenje u odnosu na GNOME ili KDE. Novosti ima puno, a najbitnija je novi fajl menadzer THUNAR. Pocetnici mogu videti prezentaciju xfce okruzenja ovde a svi ostali neka idu na download ovde.
Flash 9 plugin za linux FINAL
Izasla je finalna verzija flash 9 plugina za linux. Posle dve bete, ovo bi trebalo da je verzija koja je u potpunosti kompatibilna sa flash-om 9. Losa stvar je jedino sto i dalje nema verzije za 64-bitne linux distribucije niti naznake kada ce je biti. Do tada korisnici 32-bitnih linuxa imaju razloga za slavlje. Za download pratite ovaj link
Linux na Sony Playstation 3 konzoli
Sony Playstation 3 je pored odlicnih performansi i prva konzola koja omogucava lako instaliranje drugih operativnih sistema uz cak direktnu Sony-jevu podrsku. Naravno korisnik ce biti uskracen za 3D podrsku, ali cinjenica da SONY ne brani instaliranje bilo kog drugog OS-a na vasu konzolu, moze dosta pomoci u odabiru bas ove konzole. Hobby korisnici ce uz ovu konzolu moci i ponesto nauciti (pored igranja video igara). Takodje ovo je jedna od retkih prilika da se programeri i kompjuterasi dokopaju Cell arhitekture koja pokrece sistem ( u pitanju je Cell Be procesor). IBM je cak objavio clanak koji vam savetujemo da procitate ukoliko zelite da instalirate linux na vasoj PS3 konzoli. Clanak takodje sadrzi uputstva ukoliko zelite da krenete sa razvojem aplikacija za Cell Be ahitekturu. Da biste instalirali Linux na vasu PS3 konzolu potrebno vam je da pored naravno konzole ;) imate i USB tastaturu, USB misa i USB flash card uredjaj.
Linux Kernel 2.6.19
Izasla je nova verzija Linux kernela u verziji 2.6.19. Ova verzija donosi najvise novosti na polju raznih file systema. U pitanju su ext4 (u experimentalnoj verziji za testere i developere), GFS2 - Fajl sistem za klustere te Ecryptfs - fajl sistem koji omogucava kriptovanja podataka. Pored ovih novosti tu su i mnoge druge zakrpe koje mozete videti ovde.